Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (2022)

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Niestety bardzo często ze względu na wiek użytkowników wymaga ona wielu dostosowań. Statystyki wykazują, iż prawie 50% wypadków osób starszych ma miejsce w domu. Często przyzwyczajeni są do swojej przestrzeni i nie zwracają uwagi na to, że z wiekiem coraz trudniej wykonać im niektóre czynności. Być może staniemy przed koniecznością przearanżowania naszej łazienki i wówczas zadajemy sobie pytanie, na co zwrócić uwagę.

Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (1)

Głównym wyzwaniem przy projektowaniu łazienki dla osoby starszej jest takie rozplanowanie przestrzeni i zastosowanie rozwiązań, które pozwolą osobie z nawet dużymi problemami motorycznymi na skorzystanie z niej samodzielnie, z zachowaniem potrzeby intymności. Wysoka wanna, próg przy brodziku czy brak miejsca, aby odpocząć - są to codzienne problemy w korzystaniu z łazienki wielu osób starszych.

(Video) Montaż wanny akrylowej - krok po kroku - DOMOWE SOS

Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (2)

Wanny dostępne w wymiarach: 140 x 70 cm, 160 x 75 cm, 170 x 75 cm, 180 x 80 cm


Jeżeli zdecydujemy się na wannę, warto zwrócić uwagę na ciekawą ofertę wanien przeznaczonych dla osób starszych lub niepełnosprawnych AVO i VOVO marki POLIMAT.

Czym się wyróżniają wanny dla osób starszych i niepełniosprawnych? Oprócz zalet estetycznych, czyli łatwości w utrzymaniu czystości, miłej, gładkiej powierzchni, są bardzo funkcjonalne. Wykonano je z wysokiej jakości sanitarnego akrylu, który ma dobre właściwości izolacyjne, dlatego, w porównaniu z wannami np. stalowymi, żeliwnymi, dłużej utrzymuje temperaturę kąpieli i ma "ciepłą" powierzchnię.

Specyficzne właściwości tego tworzywa pozwalają na dokonywanie naprawy w wypadku powierzchniowego uszkodzenia. Funkcjonalny profil takich wanien, ergonomiczne drzwiczki sprawiają, że jest to produkt idealny do zastosowania właśnie dla osób niepełnosprawnych i starszych. Nie wszystkie proponowane na rynku wanny z tej grupy mają drzwiczki i siedzisko, jak w przypadku wanny AVO i VOVO marki POLIMAT.

(Video) Wanna dla seniora ODA E. Sposób na kąpiel bez barier!

Co sprawia problem? Czyli osobom starszym lepiej siedzieć czy stać w czasie kąpieli?

Wysoka wanna, próg przy brodziku czy brak miejsca, aby odpocząć - są to codzienne problemy wkorzystaniu złazienki wielu osób starszych lub niepełnosprawnych.

Zwróćmy również uwagę na fakt, że bardzo często do wanny akrylowej możemy zamówić dodatkową powłokę antybakteryjną. Jej odporność na zarysowania, brak żółknięcia po długim użytkowaniu, bardzo stabilny stelaż, łatwość w utrzymaniu spowodują, że będziemy zadowoleni z naszego zakupu, a przy okazji ułatwimy życie naszym najbliższym. Nawet, jeśli całe życie posiadaliśmy wannę, musimy liczyć się z tym, że dla osoby starszej o wiele wygodniejsza może być kabina prysznicowa. Ludziom często wydaje się, że to wanna jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ o wiele łatwiej jest siedzieć osobie starszej podczas mycia się. Zapominamy o tym, że największą trudność sprawia wchodzenie do wanny oraz wychodzenie z niej. Powyższe problemy rozwiązują produkty POLIMAT, wanny AVO, VOVO i PERE. Dlaczego? Co w nich jest takiego wyjątkowego? Przede wszystkim łatwo do nich wchodzić i z nich wychodzić. Niski próg i stabilna konstrukcja sprawiają, że osoby starsze mogą się czuć pewnie w takiej wannie.

Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (3)Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (4)Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (5)

Funkcjonalny profil wanien, ergonomiczne drzwiczki oraz wyjmowane siedzisko sprawiają, że być może jest to najlepszy wybór dla naszych rodziców.

W przypadku wanien AVO, VOVO I PERE warto zwrócić uwagę na kilka bardzo dobrze dopracowanych szczegółów konstrukcyjnych.

(Video) IMPRESSION - klasyczna wanna z drzwiami dla wielopokoleniowej rodziny (BUDO-PLAST BATHS)

  • Doskonale dopasowane, otwierane drzwi z hartowanego szkła.
  • Łatwo do tej wanny wejdziemy, bez trudu zamkniemy drzwi ponieważ mechanizm jest bardzo prosty w użyciu.
  • Woda w żadnym wypadku nam się nie wyleje, ścianka nie pęknie pod jej naporem ponieważ użyte w drzwiach szkło jest nie tylko hartowane, ale i grube.
  • stabilne siedzisko - „nie pływa”, a jeśli chcemy się zrelaksować i wziąć długą kąpiel, to po prostu siedzisko wyjmujemy. Jeżeli mamy ochotę tylko na krótki prysznic, ale niezbyt wygodne jest stanie w wannie, z powrotem umieszczamy w wannie siedzisko.

Użytkownicy i ich potrzeby są bardzo różne. Co zatem proponuje osobom starszym rynek?

  • Wanny wpuszczane i drabinki

Wanny wpuszczane w podłogę. Co to takiego? Rozwiązanie, jak nazwa wskazuje. Jednak dość skomplikowane pod względem technicznym, co więcej nie da się go wszędzie zastosować. Czy eliminuje problem, czyli trudność z wejściem do wanny? Chyba nie. Wystarczy wyobrazić sobie starszą osobę, której przebudowano całą łazienkę, aby taką wannę zrobić, a ona boi się do niej wejść. Motywacja i chęci w realizacji z pewnością dobre, ale funkcjonalność zerowa. Pojawił się problem ewentualnego poślizgnięcia w czasie schodzenia w dół do takiej wanny. Zawsze można zamontować drabinki, dodatkowe uchwyty, jednak one do końca nie wyeliminują ryzyka upadku.

Na czym polega problem? Wanny dla seniorów muszą rozwiązywać kilka istotnych problemów. Po pierwsze problem z wejściem do wanny przez jej wysoki brzeg. Zdarza się, że wanna o wysokości 60 cm sprawi ogromną trudność z wejściem do niej, szczególnie osobie starszej lub chorej. Poza tym, wanny nie są ustawiane bezpośrednio na podłodze, tylko na nóżkach, które podnoszą górną krawędź o kolejne, 5, 8, a czasem nawet 10 centymetrów. Trudno, aby starszy człowiek miał pokonać taką barierę wysokości. Młode osoby nie zdają sobie sprawy z kolejnego bardzo istotnego dla osób starszych aspektu, zbyt małej przestrzeni w wannie. Dlaczego? Otóż utrzymanie wygodnej pozycji w wannie wymaga częściowego napięcia niektórych partii mięśni. Nic trudnego dla osoby młodej. Kłopotliwe, nawet bardzo dla osoby starszej. Co wówczas robić? Jeżeli posiadamy klasyczną wannę i nie zapowiada się na zmiany, najlepiej rozbudować ją o zestaw uchwytów. Powinny one umożliwić w miarę bezpieczną zmianę pozycji w wannie. Pamiętajmy, że w wannie nie będzie się kąpał nastolatek, tylko osoba starsza, u której pogarsza się koordynacja ruchowa, napięcie mięśniowe i elastyczność stawów. Te wszystkie niedogodności wpływają w dużym stopniu na utrzymanie równowagi lub często na jej brak. Czy istnieją rozsądne rozwiązania? Istnieją dwa rozwiązania, które umożliwią osobom starszym bezpieczną i wygodną kąpiel.

  • Wanna z drzwiami dla osoby starszej

Mimo, że koncepcyjnie wanna z drzwiami wydaje się prosta do realizacji. W rzeczywistości jest to bardzo trudne do zrobienia. Jakie są przyczyny tych trudności? Chcemy zachować normalną wysokość wanny i zakładamy, że jeden bok ma się uchylać, jak zwykłe drzwi. Technicznie wymaga to doboru odpowiednich materiałów, które uszczelnią drzwi i co więcej pozwolą im funkcjonować bez zarzutu przez kolejne lata. Takie właśnie drzwi posiadają wanny dla osób starszych marki POLIMAT. Wadą tego rozwiązania może być duża wrażliwość mechaniczna. Drzwi w wannach AVO, VOVO i PERE są wytrzymałe na regularne wspieranie na nich ciężaru ciała. Jedyną niedogodnością jest wejście do wanny przed nalaniem do niej wody. Jednak z tym użytkownicy się godzą, mając w zamian relaksującą kąpiel w dobrze wyprofilowanej, obszernej wannie, która nie ogranicza ich ruchów.

  • Specjalnie obniżona wanna o lepszym profilu.

Niska wanna dla seniora to model, w którym obniżono krawędzie, aby dostęp do niej był łatwiejszy. Wówczas musimy liczyć się z ryzykiem rozchlapania wody. Użytkownicy bardzo często kupują w zestawie parawan nawannowy. Częściowo zapobiegnie on wychlapaniu wody. Nie będzie to jednak rozwiązanie najskuteczniejsze. Oczywiście, wybór należy do użytkownika.

Jaką wannę wybrać dla osoby starszej lub niepełnosprawnej?

Niebagatelne znaczenie w tej decyzji ma stopień samodzielności osoby, która ma z wanny korzystać. To, czy lepsza będzie wanna z drzwiami, niska wanna czy klasyczna wanna z uchwytami zależy od naszej decyzji. Przy tym wyborze najistotniejsze są indywidualne preferencje.

(Video) Nowe wanny wolnostojące POLIMAT

Jeżeli wahamy się przed decyzją, nie jesteśmy pewni, jaką wannę wybrać pamiętajmy, że wanny dla osób starszych lub niepełnosprawnych marki POLIMAT oprócz zalet estetycznych, wyróżniają się funkcjonalnym profilem, ich ergonomiczne drzwiczki sprawiają, że jest to produkt idealny do zastosowania właśnie dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Nie wszystkie proponowane na rynku wanny z tej grupy mają drzwiczki i siedzisko, jak w przypadku wanny AVO, VOVO POLIMAT. Produkty te są objęte 10-letnią gwarancją producenta.

Wanna dla osób starszych AVO zdobyła nagrodę Magazynu Łazienka WYBÓR ROKU 2018.

Wanny dla osób starszych - wanny, kabiny, brodziki - :Polimat: (6)


Więcej na stronie: polimat.com.pl oraz na profilu FB producenta www.facebook.com/polimat.polska/

Przeczytaj koniecznie: Mobilne urządzenia w łazience bez barier - swoboda kąpieli

(Video) Wanna z drzwiczkami MIDIA. Bezpieczna i komfortowa wanna dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Videos

1. URBIS NEO | Nowe technologie łazienkowe | wanna rehabilitacyjna, wanna SPA, wanna dla osób starszych
(targimedyczne)
2. OBD - Drzwiczki Ortopedyczne do Każdej Wanny
(OBD - Drzwiczki Ortopedyczne do Każdej Wanny)
3. Jak urządzić łazienkę dla seniora - dostępne udogodnienia
(PSB MRÓWKA)
4. Wanna z Kabiną Prysznicową- prysznic i wanna w jednym
(PODIUM GLAS - UWAGA SZKŁO !!! W TWOIM DOMU)
5. Polimat Vovo+panel
(WinCo)
6. Wymiana - montaż wanny od A do Z. Wanna akrylowa i panel przedni.
(To i Owo)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Carlyn Walter

Last Updated: 09/21/2022

Views: 6255

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carlyn Walter

Birthday: 1996-01-03

Address: Suite 452 40815 Denyse Extensions, Sengermouth, OR 42374

Phone: +8501809515404

Job: Manufacturing Technician

Hobby: Table tennis, Archery, Vacation, Metal detecting, Yo-yoing, Crocheting, Creative writing

Introduction: My name is Carlyn Walter, I am a lively, glamorous, healthy, clean, powerful, calm, combative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.